Co wybrać? Pełną, czy może uproszczoną księgowość? Takie pytanie zadaje sobie wielu biznesmenów. Bardzo często bowiem początkujący przedsiębiorcy nie są świadomi, jak duże znaczenie mają informacje ujęte w pełnej księgowości.

Forma uproszczonej księgowości jest zespołem prostych regulacji ,które mają związek ze zbieraniem danych finansowych. Jej podstawową funkcją jest ustalenie wielkości zobowiązania podatkowego wobec organów podatkowych. Z jakiego powodu został wymyślony taki system? Ze względu na to, że trzeba w jakiś sposób obliczyć wartość podatku, a także ją monitorować na bieżąco, a małe firmy nie powinno się obligować do prowadzenia kosztownej i nieprostej pełnej księgowości.

Do dobrych stron uproszczonej księgowości zaliczyć można to, że jest prosta w prowadzeniu oraz tania. Przedsiębiorca może prowadzić ją samodzielnie, gdyż nie narzuca ona wielu czynności. Natomiast minusem jest to, że o stanie przedsiębiorstwa nie dostarcza nam wielu informacji poza wielkością podatku oraz ewentualnie poziomem przychodów.
Pełna księgowość to już całkiem przeciwny system. Jest nie tylko skomplikowany, ale również obszerny. Stworzony został do określenia podatku ,a także poprzez jego wykorzystanie mamy również możliwość stworzenia kompletnego obrazu finansowego przedsiębiorstwa. Możemy także bez przeszkód analizować, kontrolować oraz generować informacje na temat naszej firmy w danym czasie. Na pewnym poziomie rozwoju działalności gospodarczej, pełna księgowość jest wskazana, żeby można było efektywnie prowadzić przedsiębiorstwo. W tym systemie ujmujemy na kontach wszystkie operacje gospodarcze- wpływy do kasy, przelewy z banku, uszkodzenia towarów, czy zapłatę za towar w odroczonym terminie.Z uwagi na jakie czynniki poszczególne podmioty gospodarcze są zobowiązane poprzez ustawę do prowadzenia ksiąg rachunkowych? Ze względu na to, że określone formy działalności zakładają zarządzanie wyodrębnionym zasobem majątkowym oraz mają na celu zapewnienie właścicielom jak również kontrahentom ścisłej kontroli nad tym majątkiem. Właśnie dlatego nawet najmniejsza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości.
Podsumowując, uproszczona księgowość to zbiór nieskomplikowanych metod określania podatku, natomiast pełna księgowość to rozbudowany system gromadzenia danych finansowych o przedsiębiorstwie. Za pomocą tej pierwszej możemy dowiedzieć się,jak duży zysk wygenerowała firma i jaką wartość podatku musimy odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Dzięki drugiej z kolei zdobywamy informację nie tylko o wysokości dochodów, ale również o tym, jak kształtuje się sytuacja finansowa i majątkowa podmiotu gospodarczego.

Opublikowano w Etykiety: Autor: W. Potocki o 12:55  

0 komentarze:

 
Copyright Template 2005-2019. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds