Księgi handlowe

(poniedziałek, 9 czerwca 2014)

Z pełną księgowością powiązanych jest sporo zadań. Zaliczamy do nich ujmowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych, zobowiązań i należności, jak również prowadzenie szczegółowego rejestru dotyczącego poszczególnych obszarów działalności firmy. Sytuacja jednostki gospodarczej winna być ukazana w sposób rzetelny i dokładny, natomiast polityka rachunkowości musi gwarantować wyodrębnienie wszystkich zdarzeń istotnych do analizy sytuacji majątkowej i finansowej jak również wyniku finansowego podmiotu gospodarczego przy respektowaniu zasady ostrożności.

Każde przedsiębiorstwo prowadzące księgi handlowe musi sporządzać sprawozdanie finansowe. Wlicza się do niego bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania oraz uzupełniające informacje i objaśnienia.

Pełna księgowość jest elementem obligatoryjnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej oraz w osobowych spółkach prawa handlowego. Prowadzenie pełnej księgowości dotyczy również wszystkich przedsiębiorstw, których przychody netto ze sprzedaży za uprzedni rok obrotowy przewyższyły wartość 1,2 mln EUR.

Rachunkowość to trudny, precyzyjny, szczegółowy i dokładnie regulowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych. Służy ustalaniu kwoty podatku, można też za jego pomocą opracować kompletny obraz finansowy jednostki gospodarczej, bo na kontach ujmowany jest każdy grosz przepływający przez przedsiębiorstwo, jak też operacje bezgotówkowe (przykładowo utrata wartości środka trwałego). System ten jest także doskonałym narzędziem do analizy i kontroli, dzięki któremu możemy zauważyć niezbędność wprowadzenia ulepszeń, co pozwala na efektywne zarządzanie firmą.

Zasady dotyczące ewidencjonowania operacji gospodarczych znajdują się w Ustawie o Rachunkowości.

Opublikowano w Autor: W. Potocki o 15:00  

0 komentarze:

 
Copyright Template 2005-2019. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds