Pojęcie

Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z prostych form opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek jest zależny od osiągniętych przychodów bez możliwości pomniejszenia ich o koszty.

Dla kogo jest przeznaczony?

Możliwość wyboru ryczałtu mają biznesmeni prowadzący własną działalność lub spółkę osobową, którzy zaczynają prowadzenie firmy czy też tacy, których przychody nie przewyższyły 150 tys. euro.

Jak wybrać?

Jeżeli chcemy rozliczać się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od początku istnienia działalności gospodarczej, należy złożyć pisemne oznajmienie o wybraniu tej formy opodatkowania. Należy je skierować do naczelnika Urzędu Skarbowego odpowiedniego do adresu zamieszkania w terminie od dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności lecz nie późniejniż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu. Można też zaznaczyć wybór rozliczania się ryczałtem bezpośrednio na wniosku CEIDG-1. Natomiast, jeśli przejście na ryczałt ewidencjonowany ma nastąpić w ciągu trwania działalności gospodarczej, to deklarację do naczelnika US powinno się złożyć w terminie do 20 stycznia określonego roku kalendarzowego. Jeżeli działalność jest czy też, ma być prowadzona w formie spółki, to oświadczenie to mają obowiązek złożyć wszyscy wspólnicy- każdy w Urzędzie Skarbowym adekwatnym do adresu zamieszkania.

Stawki

Istnieją takie stawki ryczałtu, jak 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 % i 3%.

Obowiązki związane z ryczałtem

Rozliczanie przychodów według tej formy opodatkowania obliguje do prowadzenia uproszczonej księgowości w formie ewidencji przychodów, indywidualnie na każdy rok podatkowy. Ujmuje się jedynie przychody z prowadzonej działalności. Nie ma natomiast potrzeby ujmowania kosztów, gdyż nie są one brane pod uwagę przy wyznaczaniu kwoty zobowiązania podatkowego. Istnieje jednak obowiązek kompletowania dokumentów zakupu towarów w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego. Poza ewidencją przychodów mamy obowiązek ewidencji środków trwałych, wyposażenia oraz zatrudnienia. Potrzebne jest to tylko jeżelifirma posiada składniki majątku trwałego czy zatrudnia pracowników.

Opublikowano w Etykiety: Autor: W. Potocki o 15:35  

0 komentarze:

 
Copyright Template 2005-2019. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds